ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 27.08.2016 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskid Niski na trasie Iwonicz Zdrój- Góra Borowinowa- Glorietta- Przymiarki- Kopa- Przymiarki- Żabia Góra- Przedziwna- źródełko Bełkotka- Iwonicz Zdrój

Zrealizowana trasa:
Iwonicz Zdrój (Plac Oczki/CIT)- szlak żółto- niebieski (do Bałucianki)- kościół św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych- Góra Borowinowa (506)/zbocze- Góra Glorieta (551)/zbocze- Ruskie Pola (512)- Wólka- Wierch (624)- szlak zielony- Przymiarki (626)- bez szlaku- Kopa (640)- bez szlaku- Przymiarki (626)- szlak zielony- Wierch (624)- bez szlaku- drogowskaz- szlak zielono- żółty- Turkówka- szlak zielono- biały- Żabia Góra (549)- skrzyżowanie- szlak niebiesko biały- Góra Przedziwna (551)- źródełko Bełkotka- Jaz poświęcony hrabiemu Karolowi Załuskiemu- Park Zdrojowy w Iwoniczu Zdroju- Iwonicz Zdrój (Plac Oczki/CIT)
Długość trasy: 13,7km Przewyższeń (suma podejść): 572m Czas przejścia: 6godz. 20min.

OPIS:

Pasmo Przmiarki- jest to grzbiet, który znajduje się w paśmie Wzgórz Rymanowskich w Beskidzied Niskim pomiędzy Lubatową, Rymanowem Zdrój i Iwoniczem Zdrój.
Grzbiet ma trzy kulminacje. Zachodnia to Uhliska/Wólecka Góra– 611 m n.p.m., wschodnia to Kopa/Patryja– 640 m n.p.m. i pomiędzy nimi środkowa to właściwe Przymiarki- 626 m.n.p.m. od której nosi nazwę całe pasmo.
Kopa i Uhliska są częściowo zalesione, natomiast ze środkowej części rozpościera się panorama na Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie, Doły Jasielsko-Sanockie, Bieszczady, pasma Beskidu Niskiego- Pasmo graniczne, Cergową, Gniazdo Jawornika, Wzgórza Rymanowskie, Beskid Dukielski.
Przy bardzo dobrej widoczności, nieco na lewo od Cergowej, dostrzec można Tatry.

Żabia Góra (549)- to bezleśne wzniesienie o wysokości (550 m n.p.m.). Wznosi się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju, nad górną doliną Iwonickiego Potoku.
Na jej łagodnym, opadającym w kierunku północnym grzbiecie znajduje się niższa kulminacja zwana "Turkówką".
Na szczycie Żabiej Góry znajduje się maszt telekomunikacyjny, tablica poglądowa oraz krzyż z figurką Chrystusa umieszczony na długiej rurze.
Od północy graniczy z Przedziwną, od południa z Glorietą. Stoki zachodnie schodzą do osiedla Turkówka, w dolinie Iwonickiego Potoku, a wschodnie do wsi Lubatowa.
Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na pasma Beskidu Niskiego z dominującą w paśmie Beskidu Dukielskiego górą Cergowa z trzema wierzchołkami (Wielką Górę, 716 m, 683 m i 681m n.p.m.) oraz inne szczyty tj. Chyrowa i Przymiarki.
Ponadto na północy widoczne są Doły-Jasielsko-Sanockie a na południe rozciąga się rozległa panorama aż po wododział karpacki.

Góra Przedziwna/Łysówka (551)- to zalesiony szczyt w Beskidzie Niskim w grupie Wzgórz Rymanowskich.
Przedziwna wznosi się pomiędzy doliną Lubatówki na zachodzie a doliną Iwonki na wschodzie, bezpośrednio nad uzdrowiskiem Iwonicz Zdrój na południe od głównych zabudowań.
Na wschód od szczytu wznosi się Glorieta (552 m n.p.m.) a na południu Żabia (549 m n.p.m.).
Na wschodnich stokach Przedziwnej zlokalizowane są trzy nieużywane skocznie narciarskie.
Niegdyś nazywana była "Cudowną" (łac. Mons admirabilis) ze względu na właściwości wód źródlanych wypływających u jej podnóża.

Źródełko "Bełkotka"- to pomnik przyrody z najwcześniej opisanym źródłem wody mineralnej położona na stoku Góry Przedziwna.
Nazwa pochodzi od wydobywającego się gazu ziemnego, wywołującego bełkot wody (pojawiają się na powierzchni wody pęcherzyki metanu).
Źródełko jest obudowane, a nad nim znajduje się popiersie Wincentego Pola, który o Bełkotce napisał:
"W cieniu tych lasów coś tam szemrząc słodko, dziś, jak przed wieki, witasz nas Bełkotko! O jak natchnienie przez dusze przepływa, czysty się płomień z twych nurtów dobywa, a czcią przejęci nad źródłami twemi, wielbimy Boga w cudach naszej ziemi, bo ogień święty i szmer źródła rzewny, co tajemniczo z pod ziemi wychodzi, jest jemu życiu serc naszych pokrewny, co się z płomieni i łez cichych rodzi".

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549)
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549) na Górę Cergową
Zdjęcie małe Widok z Żabiej Góry (549) na Górę Cergową
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)
Zdjęcie małe Żabia Góra (549)

Zdjęć:335 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.