ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 27.08.2016 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Beskid Niski na trasie Iwonicz Zdrój- Góra Borowinowa- Glorietta- Przymiarki- Kopa- Przymiarki- Żabia Góra- Przedziwna- źródełko Bełkotka- Iwonicz Zdrój

Zrealizowana trasa:
Iwonicz Zdrój (Plac Oczki/CIT)- szlak żółto- niebieski (do Bałucianki)- kościół św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych- Góra Borowinowa (506)/zbocze- Góra Glorieta (551)/zbocze- Ruskie Pola (512)- Wólka- Wierch (624)- szlak zielony- Przymiarki (626)- bez szlaku- Kopa (640)- bez szlaku- Przymiarki (626)- szlak zielony- Wierch (624)- bez szlaku- drogowskaz- szlak zielono- żółty- Turkówka- szlak zielono- biały- Żabia Góra (549)- skrzyżowanie- szlak niebiesko biały- Góra Przedziwna (551)- źródełko Bełkotka- Jaz poświęcony hrabiemu Karolowi Załuskiemu- Park Zdrojowy w Iwoniczu Zdroju- Iwonicz Zdrój (Plac Oczki/CIT)
Długość trasy: 13,7km Przewyższeń (suma podejść): 572m Czas przejścia: 6godz. 20min.

OPIS:

Pasmo Przmiarki- jest to grzbiet, który znajduje się w paśmie Wzgórz Rymanowskich w Beskidzied Niskim pomiędzy Lubatową, Rymanowem Zdrój i Iwoniczem Zdrój.
Grzbiet ma trzy kulminacje. Zachodnia to Uhliska/Wólecka Góra– 611 m n.p.m., wschodnia to Kopa/Patryja– 640 m n.p.m. i pomiędzy nimi środkowa to właściwe Przymiarki- 626 m.n.p.m. od której nosi nazwę całe pasmo.
Kopa i Uhliska są częściowo zalesione, natomiast ze środkowej części rozpościera się panorama na Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Dynowskie, Doły Jasielsko-Sanockie, Bieszczady, pasma Beskidu Niskiego- Pasmo graniczne, Cergową, Gniazdo Jawornika, Wzgórza Rymanowskie, Beskid Dukielski.
Przy bardzo dobrej widoczności, nieco na lewo od Cergowej, dostrzec można Tatry.

Żabia Góra (549)- to bezleśne wzniesienie o wysokości (550 m n.p.m.). Wznosi się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju, nad górną doliną Iwonickiego Potoku.
Na jej łagodnym, opadającym w kierunku północnym grzbiecie znajduje się niższa kulminacja zwana "Turkówką".
Na szczycie Żabiej Góry znajduje się maszt telekomunikacyjny, tablica poglądowa oraz krzyż z figurką Chrystusa umieszczony na długiej rurze.
Od północy graniczy z Przedziwną, od południa z Glorietą. Stoki zachodnie schodzą do osiedla Turkówka, w dolinie Iwonickiego Potoku, a wschodnie do wsi Lubatowa.
Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na pasma Beskidu Niskiego z dominującą w paśmie Beskidu Dukielskiego górą Cergowa z trzema wierzchołkami (Wielką Górę, 716 m, 683 m i 681m n.p.m.) oraz inne szczyty tj. Chyrowa i Przymiarki.
Ponadto na północy widoczne są Doły-Jasielsko-Sanockie a na południe rozciąga się rozległa panorama aż po wododział karpacki.

Góra Przedziwna/Łysówka (551)- to zalesiony szczyt w Beskidzie Niskim w grupie Wzgórz Rymanowskich.
Przedziwna wznosi się pomiędzy doliną Lubatówki na zachodzie a doliną Iwonki na wschodzie, bezpośrednio nad uzdrowiskiem Iwonicz Zdrój na południe od głównych zabudowań.
Na wschód od szczytu wznosi się Glorieta (552 m n.p.m.) a na południu Żabia (549 m n.p.m.).
Na wschodnich stokach Przedziwnej zlokalizowane są trzy nieużywane skocznie narciarskie.
Niegdyś nazywana była "Cudowną" (łac. Mons admirabilis) ze względu na właściwości wód źródlanych wypływających u jej podnóża.

Źródełko "Bełkotka"- to pomnik przyrody z najwcześniej opisanym źródłem wody mineralnej położona na stoku Góry Przedziwna.
Nazwa pochodzi od wydobywającego się gazu ziemnego, wywołującego bełkot wody (pojawiają się na powierzchni wody pęcherzyki metanu).
Źródełko jest obudowane, a nad nim znajduje się popiersie Wincentego Pola, który o Bełkotce napisał:
"W cieniu tych lasów coś tam szemrząc słodko, dziś, jak przed wieki, witasz nas Bełkotko! O jak natchnienie przez dusze przepływa, czysty się płomień z twych nurtów dobywa, a czcią przejęci nad źródłami twemi, wielbimy Boga w cudach naszej ziemi, bo ogień święty i szmer źródła rzewny, co tajemniczo z pod ziemi wychodzi, jest jemu życiu serc naszych pokrewny, co się z płomieni i łez cichych rodzi".

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Widok ze szlaku na Przymiarki
Zdjęcie małe Widok ze szlaku na Przymiarki
Zdjęcie małe Widok ze szlaku na Beskid Niski
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki z Ruskich Pól
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki z Ruskich Pól
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki z Ruskich Pól
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Szlak na Przymiarki
Zdjęcie małe Widok na Przymiarki (626)
Zdjęcie małe Widok na Przymiarki (626)
Zdjęcie małe Widok ze szlaku na Przymiarki (626)

Zdjęć:335 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.