ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 12

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 01-12-2022 14:18 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 22.09.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Śląskim trasie Wycieczka w Bekidzie Śląskim na trasie Szczyrk- Sanktuarium "Na Górce" w Szczyrku- Magura- Klimczok- Szyndzielnia

Zrealizowana trasa:
Szczyrk (Centrum)- szlak lokalny biało- zielony- Szczyrk (ul. Wczasowa,- ul. Orla- okolice Orlego Gniazda- ul. Orla)- Szczyrk [Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Wspomożycielki i Królowej Beskidów w Szczyrku/Sanktuarium „Na Górce” (670)/Kaplica Objawienia/Grota Matki Boskiej i Cudowne Źródełko]- szlak czarny- szlak żółty- Magura (995/”Kąpielisko”)- Magura (1109)- Schronisko PTTK „Klimczok pod Magurą”- szlak niebieski- Przełęcz Kowiorek/Siodło Pod Klimczokiem (1040)- szlak czarny– Klimczok (1117)- szlak żółty- (1062)- Szyndzielnia (1026)- Schronisko PTTK „Na Szyndzielni”- szlak zielony- Polana Gacioki- Hala Kamienicka- Górna stacja Kolejki Gondolowej „Szyndzielnia”/wieża widokowa+zjazd kolejką gondolową- Bielsko- Biała (Olszówka/Dolna stacja Kolejki Gondolowej „Szyndzielnia”)
Długość trasy: 10,65km Przewyższeń (suma podejść): 761m Czas przejścia: 6godz.

OPIS:

Drugą wycieczkę w Beskid Śląski odbyłem w tym roku z Blanką na zakończenie lata 2018r.- 22.09.2018r.
Blance najbardziej podobało się Sanktuarium "Na Górce" (szczególnie grota i cudowne źródełko:)) i kolejka gondolowa na Szyndzielni, na którą cudem zdążyliśmy oraz niektóre widoki, np. z Klimczoka i spod Magury.
Była to pierwsza trasa Blanki na trzy szczyty powyżej 1000 m.n.p.m.
Nie udało nam sie wejść na wieżę widokową koło górnej stacji kolejki gondolowej, ponieważ straciliśmy godzinę czasu na znalezienie busa z Bielska Białej do Szczyrku, ponieważ za późno przyjechaliśmy busem z Krakowa do Bielska Białej (spóźniliśmy sie 10 minut i uciekł nam bus z (9:20 do Szczyrku).
Z trasy ze Szczyrku zakolami do Sanktuarium na Górce było widać ciekawe widoki okolicznych gór i skoczni w Szczyrku.
Dalej poszliśmy z Blanką dosyć stromym i wymagającym fragmentem szklaków na Magurę o długości 4km i o przewyższeniu 482m!, gdzie niegdzie były ładne widoki na okolicę.
Blanka miała okazje potrenować technikę wchodzenia i schodzenia po kamieniach, po dosyć stromych zboczach, gdzie trzeba było być skupionym i trzeba było patrzeć gdzie się stawia nogi, bo niektóre kamienie były ruchome i niestabilne i wybierać odpowiednie miejsca schodzenia na szlaku (wchodzenie było łatwiejsze). Ale dała radę:)!
Był to odcinek mało uczęszczany, a dosyć ciekawy. Spotkaliśmy tylko 5 osób na tej części szlaku i to był tato z córkami i jedno młode małżeństwo z malutkim dzieckiem, które ciągle płakało.
Ogólnie Blanka przeszła ze mną trasę o długości 10,6km i przewyższeniu 761m:) w 7 godzin (łącznie z odpoczynkami w dwóch schroniskach i kilkoma krótkimi na trasie).
Pogoda była ładna a do 8:00 padało jeszcze w Andrychowie, a od 8:30 już nie było chmur deszczowych i 15 stopni Celsjusza).
Wycieczkę rozpoczęliśmy o 10:30 od Szczyrku z finałem na kolejce Gondolowej w Bielsku Białej (Olszówce):).
Blanka również na tej wycieczce ubrała po raz pierwszy nowe buty:), które sprawdziły się bardzo dobrze:)

Klimczok (1117)- jest to szczyt położony w północnej części Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim, nad Bielskiem- Białym. Na zboczach szczytu swoje źródło ma rzeka Biała.
Usytuowany jest w grzbiecie, podchodzącym tu od południowego zachodu z Trzech Kopców, jest zwornikiem dla grzbietu opadającego łagodnie na północ ku Szyndzielni oraz drugiego, odchodzącego na wschód ku Magurze.
Wierzchołek Klimczoka ma kształt kopca o zaokrąglonym szczycie, a na szczycie znajduje się stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych.
Wierzchołek szczytu znajduje się na malowniczej obszernej polanie, która jest cześciowo porośnięta lasem na obrzeżach i na zboczach.
Z Klimczoka roztaczają się dosyć ładne widoki na część południowo- wschodnią, gdzie można zobaczyć Magurę, Skrzyczne i inne szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego, Beskid Żywiecki, częsciowo Bielsko- Białą i nawet przy dobrej pogodzie na Tatry.
Obecna nazwa powstała w okresie romantyzmu i pochodzi od słynnego, na wpół legendarnego zbójnika, Klimczoka, który miał mieć kryjówkę w jednej z niewielkich jaskiń, znajdujących się na stokach. Wcześniej góra nosiła nazwę Skałka lub też Goryczna Skałka.

Szyndzielnia (1026)- jest to zalesiony szczyt w Beskidzie Śląskim, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych miasta Bielska- Białej.
Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże schronisko PTTK "na Szyndzielni" wraz z alpinarium a nieco dalej górna stacja kolejki gondolowej "Szyndzielnia" z wieżą widokową, która znajduje się obok.

Magura (1109)- jest to szczyt w kształcie wydłużonej i spłaszczonej kulminacji, całkowicie porośniętej lasem, znajdujący się niedaleko od Klimczoka (1117). Na stokach Magury znajduje się schronisko PTTK "Klimczok".

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Wspomożycielki i Królowej Beskidów w Szczyrku/Sanktuarium „Na Górce” w Szczyrku- jest to sanktuarium maryjne usytuowane w północnej części miasta Szczyrk, na wysokości 670 m n.p.m., w miejscu potocznie zwanym "Górką".
W kościele nad tabernakulum umieszczony jest obraz Matki Bożej namalowany w 1960 r. przez Stefana Justa według relacji z objawień.
Znajdują się także 20- głosowe organy z polichromią i mozaiką o tematyce różańcowej (1974r.).
Obok głównego kościoła wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na tle którego ukazała Matka Boża.
Niedaleko od kościoła idą w dół znajduje się Grota matki Boskiej z cudownym źródełkiem.

Schronisko PTTK „Klimczok" pod Magurą- jest scheobnisko PTTK znajdujące się pomiędzy szczytem Magury (1109), na zboczu Magury i Przełęczą Kowiorek (1040) pod Klimczokiem (1117), na wysokości 1052 m n.p.m.
Nazwa schroniska nawiązuje do szczytu Klimczoka, znajdującego się w odległości 700 m na zachód od budynku schroniska.

Kolejka Gondolowa „Szyndzielnia” i wieża widokowa- Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń - wagony wspinają się stromo na Szyndzielnię, na początku trasy wciskając się między zakręconym szczytem Kołowrotu a wzniesieniami Dębowca i Cubernioka, później, tuż pod szczytem oczom turystów ukazuje się powoli zarastający - legendarny nieczynny już stok narciarski Sahara. Jadąc gondolami kolei linowej, cały czas możemy podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej - miasta położonego u stóp Beskidu Małego oraz Śląskiego.
W starym budynku górnej stacji zgromadzono gondole używane w ubiegłych latach.
Przy górnej stacji kolei linowej 14 sierpnia 2015 r. oddano do eksploatacji wieżę widokową o wyskości 18 m. Z patformy widokowej roztacza się rozległa panorama na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki, a także Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Schronisko PTTK „Na Szyndzielni”- jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach, znjdujące się pod szczytem Szyndzielnia (1026), na wysokości 1001 m n.p.m.. Pierwotnie wybudowane było w 1897r. przez organizację Beskidenverein, a rozbudowane w latach 1954–1957 przez PTTK.
Tuż poniżej schroniska znajduje się alpinarium. Zgromadzono w nim rośliny charakterystyczne nie tylko dla Beskidów, ale i Alp Wschodnich.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Widok na Beskid Śląski
Zdjęcie małe Szczyrk (Centrum)
Zdjęcie małe Szczyrk (Centrum)
Zdjęcie małe Szczyrk (Centrum)
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium
Zdjęcie małe Ciekawa rzeźba
Zdjęcie małe Beskid Śląski ze szlaku
Zdjęcie małe Beskid Śląski ze szlaku
Zdjęcie małe Beskid Śląski ze szlaku
Zdjęcie małe Skocznie Skalite w Szczyrku
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium
Zdjęcie małe Szlak lokalny do sankturium

Zdjęć:442 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ]