ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 13

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 01-12-2022 15:24 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 31.08.2019 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Bekidzie Śląskim trasie Wisła (Centrum/DA)- Skolnity- Soszów Wielki- Cieślar- Dolina Dziechcinki- Wisła (Dziechcinka)

Zrealizowana trasa:
Wisła (Centrum/Dworzec Autobusowy)- szlak niebieski- Dawny Dworek Myśliwski Habsburgów/PTTK Wisła- Dworze PKP- szlak żółty- bez szlaku- Wisła (ul. Kolejowa)- Zespół skoczni narciarskich „Wisła- Centrum”- dolna stacja kolejki linowej krzesełkowej „Skolnity”- przejazd kolejką krzesełkową „Skolnity”- Górna stacja kolejki linowej krzesełkowej „Skolnity”- Zagroda Alpak- szlak zielony- Skolnity (726)/zbocze- Józefula (773)/zbocze- Pod Jaworem (717)- Schronisko PTTK „Soszów"- Lepiarzówka- Soszów Wielki (886)- szlak czerwony- Cieślar (920)- Stożek Mały (843)- szlak żółty- Wisła (Jurzyków/PKS)- szlak żółty- bez szlaku- Wisła (Dziechcinka/rondo)
Długość trasy: 15,2km Przewyższeń (suma podejść): 497m Czas przejścia: 7godz.

Zdjęcie małe Dworek Habsburgów w Wiśle
Zdjęcie małe Zespół skoczni "Wisła- Centrum"
Zdjęcie małe Zespół skoczni "Wisła- Centrum"
Zdjęcie małe Zespół skoczni "Wisła- Centrum"
Zdjęcie małe Zespół skoczni "Wisła- Centrum"
Zdjęcie małe Stara Karczma w Wiśle
Zdjęcie małe Stara Karczma w Wiśle
Zdjęcie małe Stara Karczma w Wiśle
Zdjęcie małe Podejście pod dolną stację Skolnity
Zdjęcie małe Podejście pod dolną stację Skolnity
Zdjęcie małe Widok na kościół
Zdjęcie małe Widok na Wisłę
Zdjęcie małe Dolna stacja kolejki krzesełkowej "Skolnity"
Zdjęcie małe Tablica informacyjna
Zdjęcie małe Dolna stacja kolejki krzesełkowej "Skolnity"
Zdjęcie małe Kolejka krzesłekowa "Skolnity"

Zdjęć:284 [ aktualna ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ]

OPIS:

Była to ostatnia wycieczka górska Blanki w 2019r., na zakończenie wakacji i jednocześnie wycieczka w czwartym innym paśmie górskim w tym roku.
Tradycyjnei wyjechaliśmy busem ze Stalowej Woli o 3:40 i byliśmy na dworcu MDA w Krakowie ok. 6:20. O 7:00 wyejchaliśmy autobusem z Krakowa i o 9:50 byliśmy w Wiśle.
Tam najpierw poszlismy do dawnego Dworku Mysliwskiego Habsburgów, który obecnie jest siedzibą Oddziału PTTK w Wiśle. Następnie udaliśmy sie pod zespół skoczni narciarskich dla dzieci "Wisła- Centrum" a po chwili doszlismy pod dolną stacje kolejki linowej, gdzie później przejechaliśmy się kolejką linową "Wisła- Skolnity" na zbocze szczytu Skolnity.
Koło górnej stacji kolejki linowej krzesełkowej "Wisła- Skolnity" zrobilismy zdjęcie na podium i na atrapie skoczni i nart do skoków narciarskich. Było widać ładne widoki na Wisłę i okolice.
Po chwili poszliśmy do zagrody dla Alpak, gdzie były dwie białe Alpaki: Kenzo i Dolcze oraz Owce Kameruńskie.
Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej. Są zwierzęciem udomowionym, przypominającym ni to lamę ni to owcę. Hodowane są głównie ze względu na swoje luksusowe runo – o wiele cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż owcze. Fascynują swoim uroczym wyglądem, inteligencją oraz spokojnym usposobieniem, co zadecydowało o ich sprowadzeniu do Europy.
Alpaki nie występują w formie dzikiej. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m. i…. na wierchu Skolnity – 762 m n.p.m.
Dorosłe osobniki osiągają prawie metr wysokości oraz ważą od 50 do 80 kg. Według obserwacji szacuje się, że żyją około 20 lat.
Zwierzaki nie mają zębów siecznych, rogów, pazurów ani kopyt. Alpaki nie są zwierzętami wymagającymi. Ich higiena jest łatwa do utrzymania, zostawiają swoje odchody tylko w kilku miejscach w swojej zagrodzie.
Żywią się nawet niskiej jakości trawą lub sianem (co więcej: pasza nie może być zbyt bogata w proteiny, bo to alpakom szkodzi), dlatego nie wolno dokarmiać Alpak.
Nie wolno też hodować alpak pojedynczo, bo są one stworzone do życia z innymi alpakami. Nawet najlepszy kontakt z człowiekiem nie zastąpi alpace towarzystwa innego osobnika swojego gatunku. Bardzo lubią ludzi, lubią biegać za swoimi właścicielami, skubać w ich towarzystwie trawę, cieszą się, gdy są przez nich wołane, jednak bywają płochliwe i ostrożne, dlatego potrzeba dobrej ręki by nauczyć je życia z człowiekiem.
Czasami plują – ale głównie wtedy, gdy czują się zagrożone, lub dla zabawy jak to ma w zwyczaju mieszkający na Skolnitym, Dolcze.
Głównym atutem czworonogów są niesamowite ślepia – człowiek ma wrażenie, że alpaka naprawdę umie słuchać i rozumie, co się do niej mówi. Ze swoim hodowcom tworzy niesamowitą więź, długo wytrzymuje też spojrzenie prosto w oczy, co potęguje wrażenie, że jest wyjątkowo rozumna.
Po chwilowym pobycie w zagrodzie i poobserwowaniu zwierzaczków powędrowaliśmy przez las szlakiem asfaltowym, a potem ubitymi kamieniami zboczem góry Józefula, gdzie czasami było widac łądne panoramy okolic na widokową polanę "Pod Jaworem".
Następnie doszliśmy przez las szlakiem do ciekawego schroniska PTTK "Soszów", jednego z najstarszych w Beskidzie Śląskim. Znajduje sie ono na polanie obok górnej stacji Koleji Linowej "Soszów".
W schronisku ja wypiłem gorącą czekoladę z bitą śmietaną w kubku z czasów PRL i kawałek placka z jabłek, a Blanka zjadła rosół w talerzu, wykonanym z otrębów pszennych, który później zjadłem.
Do tego mogłem założyć sobie serdak z wełny owczej:). Zwrot naczyń był zakamuflowany w ścianie:)
Jest to jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim i ma bardzo ciekawe wyposażenie.
Po posiłku poszliśmy na Wielki Soszów (886), przechodząc koło Lepiarzówki, na poczatku idąc przez las a potem ładną wiokową trasą z widokiem po jednej stronie na Beskid Śląski, a z tyłu było widać Wielką Czantorię.
Ze szczytu Wielki Soszów (886) widać Beskid Śląski i Wielką Czantorię (995). Pomiędzy Soszowem i Małym Stożkiem wędrowało wielu Czechów.
Po chwilowym pobycie na szczycie poszliśmy dalej przez las, aż na Cieślar (920), gdzie w okolicach sczytu jest ogromna polana z pięknymi widokami na Beskid Śląski i kamień z nazwą szczytu.
Potem poszliśmy szlakiem granicznym, gdzie na początku były widoki na okolice a później trochę przez las a potem na otwartej polanie koło Cieślarówi, gdzie na wybiegu widać było Muflony.
Po dojściu do okolic Małego Stożka powędrowaliśmy żółtym szlakiem, cały czas po kamieniach przez las, przez Dolinę potoku Dziechcinka do Wisły (Dziechcinki).
W związku z tym, że nie było pociągu, więc pojechaliśmy z Blanką stopem do Wisły (Uzdrowisko), podwiezieni przez młode małżeństwo z Wisły (Dziechcinka).
Potem w związku z tym, że nie było autobusu o 18:00 z Wisły do Krakowa, to musieliśmy udać się autobusem do Skoczowa. Po 10 minutach pojechaliśmy ze Skoczowa do Bielska- Białej. Tam po 1 godzinie pobytu w Bielsku- Białej, pojechałem busem na dworzec MDA w Krakowie, gdzie byłem o 23:30. Tam też znalazłem fajne murale.
Zrobiłem Blance wywiad i film 10 minutowy na górnej płycie MDA za pomocą kamery i aparatu. Bilety zamówił mi brat Paweł, ponieważ kmórka mi działała.
Po dwóch godzinach oczekiwania pojechaliśmy o 2:00 autobusem Neobus do Rzeszowa, gdzie byliśmy o 5:00. Po 30 minutach pojechaliśmy pociagiem do Stalowej Woli do Rozwadowa, byliśmy tam o 7:20.
Potem pojechalismy MKS-em do Stalowej Woli i o 7:40 byliśmy w mieszkaniu w Stalowej Woli.

Soszów Wielki [PL]/Velký Šošov [CZE] (886)- jest to szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Grzbietem przez szczyt biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami. Leży pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy.
Stojąc na szczycie zobaczymy m.in. Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.

Cieślar (920)- jest to pokryty rozległymi polanami szczyt, znajdujący się w głównym grzbiecie pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Ślaskim, a położony jest między Wielkim Soszowem a Małym Stożkiem. Nazwa szczytu pochodzi od najbardziej nazwiska Cieślar- najbardziej popularnego nazwiska w Wiśle.
Z Cieślaru widać panoramy na cały Beskid Śląski i również na Beskid Śląsko- Morawski.

Schronisko PTTK "Na Soszowie"- jest to jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Powstało w 1932r.

Skolnity- jest to stacja narciarskia w centrum Wisły, zwana "Dachem Wisły".
Położna jest niedaleko skoczni narciarskich "Centrum", na północno-wschodnim zboczu Wierchu Skalnitego (762).
Znajdują się tam całoroczna kolej krzesełkowa, zagroda ze zwierzętami (alpaki i owce kameruńskie), gastronomia i plac zabaw.

Wideo z wywiadu Blanki

Autor zdjęć: Marcin Pyć