ENGZaloguj

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie zawartości strony głównej i podstron tej autorskiej strony internetowej w całości lub w części bez zgody autora strony Marcina Pycia
jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna: "Ustawa o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. (Dz. U. 94 Nr 24 Poz. 83, sprost. Dz. U. 94 Nr 43 Poz. 170 i późniejsze).

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 23.07.2016 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie na trasie Huta Szklana- Baby Jagowo- Łysa Góra/Św. Krzyż- Nowa Słupia

Zrealizowana trasa:
Huta Szklana (pomnik/przystanek)- Huta Szklana (krzyże Katyńskie)- Huta Szklana (Baby Jagowo)- Łysiec/Łysa Góra (594)- Sanktuarium Relikwi Drzewa Krzyża Św. z relikwią Św. Krzyża (św. Krzyż)- Nowa Słupia (rynek)
Długość trasy: 6,4km Przewyższeń (suma podejść): 113m Czas przejścia: 3godz. 15min.

OPIS:

BabyJagowo było dosyć ciekawe i podobało sie tam Blance a w sanktuarium brała udział w krótkiej mszy i zobaczyła relikwię Krzyża św.

Baby Jagowo w Hucie Szklanej- jest to bajkowy plac zabaw dla dzieci, położony u stóp Łysej Góry, przy drodze na Święt Krzyż.
W tym miejscu dzieci mogą poczuć się jak bohaterowie bajek o Jasiu i Małgosi, spotkać Zbója Madeja i świętokrzyską Babę Jagę.
Oprócz chatki na kurzej stopce, zbójeckiej jaskini Zbója Madeja, domku Jasia i Małgosi jest tu też statek piratów i tunel strachu.

Łysiec/Łysa Góra (594)- jest to szczyt położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupii, zbudowany z piaskowców kwarcytowych zwanych niezbyt precyzyjnie „kwarcytami” i łupków kambryjskich.
Na szczycie Łysej Góry znajduje się skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. "gołoborze".
Podobno czarownice wysypywały z worków kamienie chcąc zablokować drogi prowadzące na szczyt. Aby przepędzić je z Łysej Góry, Bolesław Chrobry nakazał postawić tam klasztor, który stoi do dnia dzisiejszego.
Na szczycie znajduje się także Sanktuarium Relikwi Drzewa Krzyża Św. i klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz muzeum parku narodowego (w jednym ze skrzydeł opactwa pobenedyktyńskiego) oraz Radiowo- Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157m.
Na Łsysej Górze miały miejsce sabaty (miejsca spotkań) czarownic na ziemiach polskich.
W czasie sabatu były uczty i granie a czarownice paliły ogniska, doskonaliły swe rzemiosło, przygotowywały nowe czary, dzieliły się radami i sporządzały tajemnicze mikstury.
Gdy kogut po północy zapiał, czarownice siadały na miotły i sfruwały z góry.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Szlak do Nowej Słupi
Zdjęcie małe Wyjście w Nowej Słupi
Zdjęcie małe Wyjście w Nowej Słupi
Zdjęcie małe Blanka i Emeryk w Nowej Słupii
Zdjęcie małe Nowa Słupia
Zdjęcie małe Nowa Słupia
Zdjęcie małe Nowa Słupia
Zdjęcie małe Nowa Słupia
Zdjęcie małe Kościół w Nowej Słupii

Zdjęć:137 [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ]

Copyright © 2013- 2019 Marcin Pyć (Facebook) · All rights reserved.