ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 12

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 01-12-2022 14:58 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 24.06.2017 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka w Pieniny Właściwe/Przełom Dunajca na trasie Szczawnica- Červený kláštor- Sromowce Niżne + spływ Dunajcem+wjazd/zjazd kolejką krzesełkową na Palenicę

Zrealizowana trasa:
Szczawnica (PKS/Centrum/Halka)- Szczawnica (kolejka krzesełkowa)- Szczawnica (Zawodzie)- Szczawnica Niżna- droga pienińska- Szczawnica (Pawilon Wystawowy PPN)- Szczawnica (prom)- Szczawnica (TPG)- szlak czerwony- Siedem Mnichów (Słowacja)- Huta (Słowacja)- Červený kláštor/Czerowny Klasztor (Słowacja)- Sromowce Niżne (kładka)- Sromowce Niżne (przystań)
+ spływ tratwą po Dunajcu ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy- Szczawnica (przystań)- szlak czarny- Szczawnica (kolejka krzesełkowa na Palenicę)- Szczawnica (PKS/Halka) + wjazd do góry i na dół kolejką krzesełkową na Palenicę (722)

Długość trasy: 14,5km Przewyższeń (suma podejść): 492m Czas przejścia: 5godz.

OPIS:

Przełom Dunajca- jest to przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin (Pieniny Właściwe), na długości ok. 8 km, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą.
Właściwy przełom Dunajca i zarazem najbardziej malowniczy odcinek zaczyna się kilometr za Sromowcami Niżnymi u stóp Ostrej Skały.
Na dystansie 3km w linii prostej rzeka tworzy 7 dużych pętli, wydłużając swoją trasę do 8 km. Dolina zwęża się miejscami do 50m, a jej pionowe wapienne ściany wznoszą się na wysokość nawet 300m nad poziom rzeki.
Spadek nie jest równomierny, bystrza przeplatają się ze spokojnymi odcinkami. Ten ośmiokilometrowy odcinek spływu Dunajcem tworzy rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego.
Skalne ściany przełomu zbudowane są przede wszystkim z tzw. wapieni pienińskich. Są to białe, bogate w szczątki mikroorganizmów wapienie rogowcowe, które tworzyły się w głębszych partiach zbiornika morskiego na przełomie jury i kredy oraz we wczesnej kredzie (ok. 145–120 mln lat temu).

Spływ tratwami flisackimi po Dunajcu- odbywa się na tratwach flisackich po rzece Dunajec wzdłuż jej przełomu (po wijących się zakolach Dunajca śród skał tworzącyh głęboko wcięty wąwóz).
Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych- Kątach lub na przystani w Sromowcach Niżnych a kończy albo w Szczawnicy albo w Krościenku nad Dunajcem.
Spływ ze Sromwoców Wyżnych- Kątów do Szczawnicy trwa 2 ghodz. 15min. a długość tyrasy wynosi 18km, a do Krościenka nad Dunajcem 2godz. 45min i długość trasy wynosi 23km.
Natomiast spływ ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy trwa ok. 1godz. 45min. a długość trasy wynosi ok. 12km., a do Krościenka nad Dunajcem trwa 2godz. 15min. a długość trasy wynosi ok. 17km.
Tratwa flisacka/czółno składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm. Są one mocno związane i wyłożone gałązkami świerkowymi lub jodłowymi.
Na tratwie może przebywać 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci) a kieruje nią dwóch doświadczonych flisaków.
Sterowanie tartwą odbywa się za pomocą długich żerdzi– tak zwanych sprysek.
Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Bilety są dosyć drogie:)
Pieniński Przełom Dunajca 85% ludzi przepływa tratwą, 10% przejeżdża na rowerze, 4% przechodzi na własnych nogach:) tak jak my:)
Oryginalną pamiątką ze spływu są zdjęcia. Wsiadając do łodzi wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu do Szczawnicy jest już gotowe.

Droga Pienińska– jest to trakt wiodący prawym brzegiem Dunajca przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Ruch na szlaku jest duży, cały czas wzdłuż szlaku można zoabczyć tratwy, pontony, kajaki, rowerzystów i czasami pieszych wędrowców.

Siedem Mnichów- jest to grupa skalistych turni położonych na południowo- zachodnich zboczach Golicy, od strony Pienińskiego Przełomu Dunajca. Zsnajduje sie przy trzecim z rzedu zakolu Dunajca.
Należą do słowackiej części Pienin zwanej Grupą Golicy, na obszarze PIENAP-u (słow. Pieninský národný park). Poszczególne ściany skalne dochodzą do 80m wysokości.
Według ludowych podań, skały przedstawiają zamienionych w kamień grzesznych zakonników z Czerwonego Klasztoru, którzy próbowali zakraść się do mniszki mieszkającej po polskiej stronie Dunajca w Facimiechu. Jej wizerunek także można zobaczyć na ścianie skalnej Facimiechu.

Palenica (722)- jest to szczyt w Małych Pieninach oddzielony przełęczą Maćkówki od głównego grzbietu Małych Pienin.
Na szczycie znajduje się schronisko "Groń", obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia wózkowa. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się koleją krzesełkową zarządzaną przez Polskie Koleje Linowe.
Po północnej stronie Palenicy znajdują się jeszcze dwa niższe wierzchołki: Groń (687) i Niżny Groń (605).
Jest dobrym punktem widokowym na Pieniny i Beskid Sądecki.

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Okolice Szczawnicy (D.H. Halka)
Zdjęcie małe Okolice Szczawnicy (D.H. Halka)
Zdjęcie małe Okolice Szczawnicy (D.H. Halka)
Zdjęcie małe Potok Grajcarek
Zdjęcie małe Potok Grajcarek
Zdjęcie małe Okolice dolnej stacji kolejki krzes.
Zdjęcie małe Znaki informacyjne
Zdjęcie małe Promenada wzdłuż Grajcareka
Zdjęcie małe Most na potoku Grajcarek
Zdjęcie małe Grajcarek i dolna stacja kolejki
Zdjęcie małe Promenada wzdłuż Grajcarka
Zdjęcie małe Kamień na Szlaku Podróżników
i Odkrywców na promenadzie
Zdjęcie małe Promenada wzdłuż potoku Grajcarek
Zdjęcie małe Promenada wzdłuż potoku Grajcarek
Zdjęcie małe Promenada wzdłuż potoku Grajcarek

Zdjęć:374 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ]