ENGZaloguj

Moje zdjęcie nr 12

Imię i nazwisko: Marcin Pyć 01-12-2022 14:09 (czasu zimowego)

Miejsce zamieszkania: Stalowa Wola

E-mail: admin@mpyc.pl

Facebook:

Kod QR do moich danych kontaktowych

V-card (kod QR):

"Człowieka z charakterem pociąga to co jest trudne, ponieważ dopiero w zmaganiach z trudnościami potrafi uświadomić sobie własny potencjał"

BLOG TURYSTYCZO- KRAJOZNAWCZY- MARCIN PYĆ

Logo bloga BTK MP

Autor wpisu: Marcin Pyć Data wycieczki: 04.07.2018 [Cofnij]

Tytuł wpisu:

Wycieczka na Pogórzu Przemyskim na trasie Prałkowce- Wapielnica- Kruhel- Zniesienie- Kopiec Tatarski- Przemyśl

Zrealizowana trasa:
Prałkowce (cmentarz/PKS- Sanktuarium Matki Bożej Zbarskiej (1842) z dzwonnicą- most na prałkowskim Potoku)- bez szlaku- szlak czarny/niebieski - Wapielnica (394)/Drzewo Szwejka)- szlak czerwony- Przełęcz Pod Wapielnicą (306)- Kruhel (364)/zbocze- Zielonka- Zniesienie (365)/tor saneczkowy- bez szlaku- (Przemyśl/ul. Przemysława)- bez szlaku obok Krzyża Zawierzenia na Zniesieniu- bez szlaku- parking- amfiteatr- plac zabaw- Kopiec Tatarski (350)- bez szlaku- plac zabaw- amfiteatr- Krzyż Zawierzenia- na Zniesieniu- przystanek autobusowy koło Krzyża Zawierzenia
+ wycieczka po Przemyślu na trasie:
Dworzec PKP- Kościół Franciszkanów (Reformatów) pw. św. Antoniego z Padwy- Muzeum Dzwonów i Fajek z placem z fontanną- ul. Władycze- Kościół Karmelitów Bosych (św. Teresy)- Archikatedra greckokatolicka św. Jana Chrzciciela (Sobór)- Kościół franciszkański św. Marii Magdaleny- Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela i dzwonnica (wejście na dzwonnicę)- Muzeum Dzwonów i Fajek (wnętrze z wejściem na wieżę zegarową)- Zamek Kazimierzowski- Rynek z Urzędem Miasta- Fontanna z niedźwiadkami- Pomnik dobrego wojaka Szwejka z psem- Kamienny Most- Dworzec PKS w Przemyślu

Długość trasy: 8,4km+7km (Przemyśl) Przewyższeń (suma podejść): 298m Czas przejścia: 4godz.+5godz. (Przemyśl)

OPIS:

Wycieczka odbyła się w ramach przesunietego Dnia Taty z czerwca (w tym dniu padało). Najpierw poejchaliśmy z Blanką pociagiem Regio o 4:20 do rzeszowa a potem o 6:26 kolejnym pociągiem Intercity do Przemyśla.
Na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie widzieliśmy Pendolino. Pociągi były dosyć wygodne:) Pogoda była dosyć ładna:)
Po wyjściu z pociagu zwiedziliśmy 5 kościołów głównie katolckich (w tym Archikatedrę rzymsko- katolicką wieżą katedralną, gdzie weszliśmy na samą górę) i drugą archikatedrę grecko- katolicką, gdzie Blanka zoabczyła czym różni się cerkiew prawosławna od kościoła rzymskokatolickiego, zoabczyła też ikonostas oraz napisy pisane ceyrylicą:)
We wszystkich kościołach zapaliśmy świeczki w prywtanych intencjach. Ciekawe było to, że w kościołach rzymsko- katolickich świeczki były okrągłe płaskie tak jak w podgrzewaczach, a w cerkwi świeczki były podłóżne.
Niektóre z kościołów miały ciekawy wygląd w swoich wnętrzach oraz różne zabarwienie marmurów na ścianach, których nie widziałem jeszcze:). W kościele Karmelitów Bosych była ciekawa ambona w kształcie arki.
Następnie zwiedziliśmy zamek Kazimierzowski, wnetrze zamku z teatrem oraz dwie wieże skad był ciekawy diok na okolicę oraz lochy.
Po wizycie w zamku zoabczyliśmy fontannę i zwiedzilismy Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej, gdzie również weszliśmy na taras widokowy na wieży.
Kolejnym tapem naszej wycieczki był rynek na którym zobaczyliśmy fontannę z niedźwiadkami oraz ławeczkę z dzielnym wojakiem Szwejkiem i jego psem.
Po pobycie na rynku udaliśmy się przez Most Kamienny na Dworzec PKS w Przemyślu skąd o 14:40 odjechaliśmy busem do Prałkowców.
Po dojechaniu do Prałkowców przeszlismy trasę najpierw na Wapielnicę, a potem przez Kruhel na Zniesienie, gdzie przejechaliśmy się razem z Blanką saneczkami po letnim torze saneczkowym.
Była to doysyć ciekawa jazda z fajnymi widokami na okolicę, która bardzo spodobała się Blance:)
Trasa była dobrze oznakowana, było też kilka punktów widokowych.
Po wizycie na torze saneczkowym przeszliśmy widokową trasą pod Krzyż Zawierzenia a dalej koło amfiteatru i placu zabaw na Kopiec Tatarski, skąd było widac ładne widoki na okolice i na Przemyśl. Kopiec Tatarski jest popularnym miejscem wśród turystów.
Później szybko wróciliśmy pod Krzyż Zawierzenia, gdzie był przystanek skad pojechaliśmy MKS-em w okolice Dwroca PKP, gdzie dzięki pomocy jednego z pasażerów udało nam sie przejść szybko skrótami na Dworzec PKP, żeby zdążyć na pociąg do Rzeszowa o 19:30.
W Stalowej Woli byliśmy koło 23:00.

Zniesienie (365) i Kopiec Tatarski- górujące nad Przemyślem wzgórze, którego nazwa upamiętnia pokonanie „zniesienie” w tym miejscu Tatarów.
Najbardziej znanym punktem Zniesienia jest tajemniczy Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.), według legendy usypany przez Tatarów jako mogiła poległego w walce chana.
W II połowie XIX wieku Austriacy wybudowali na Zniesieniu kilka obiektów wchodzących w skład pierścienia wewnętrznego Twierdzy Przemyśl.
Najbliżej kopca zobaczymy baterię XVI b „Kopiec Tatarski”, ale największym obiektem jest fort XVI „Zniesienie”. Tworzą go trzy szańce połączone w jeden obiekt umożliwiający obronę okrężną.
W sąsiedztwie fortu znajduje się Krzyż Zawierzenia z 2000 roku. Obok wieży telewizyjnej znajduje się brama forteczna, a przy niej górna stację wybudowanego w 2006r. stoku narciarskiego z trzema trasami oraz całorocznymi atrakcjami: koleją krzesełkową oraz torem saneczkowym.

Wapielnica (394)- jest to zalesiony szczyt o wysokości 394 m n.p.m. w północno- wschodniej części Pogórza Przemyskiego,w gramicach Przemyśla.
Niedaleko wierzchołka znajdują się ruiny fortyfikacji fortu głównego nr VI "Helicha", należącego do przemyskiej twierdzy.
Na północnych stokach Wapielnicy, ponad Kruhelem Wielkim znajduje nieczynna kopania wapienia i marmuru oraz resztki wapiennika z XIX wieku.
Znajduje sie tam także tzw. drzewo Szwejka.

Kruhel (364)- jest to widokowy szczyt o wysokości 364 m n.p.m. w granicach Przemyśla, w północno- wschodniej części Pogórza Przemyskiego.
Na szczycie znajdują się ruiny stanowisk Baterii 3 "Kruhel", należącej do przemyskiej twierdzy.

Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej (XVIIIw.)- mieści się w barokowej Wieży Zegarowej w centrum starego miasta.
Jej wysokość to 38 metrów, ma aż 8 kondygnacji i dwa tarasy widokowe.
Na górny taras widokowy wchodzi się po bardzo wąskich i stromych drewnianych schodach.
Na pierwszym piętrze prezentowane są fajki ze zbiorów muzealnych, głównie artystyczne fajki z sepiolitu, które powstały w większości w XIX wieku na terenie ówczesnej monarchii austro-węgierskiej i w Niemczech. Prezentowane sa także fajki drewniane, niepozorne gliniane lulki, tzw. fajki kawiarniane oraz fajki wodne tzw. nargille.
W chwili obecnej na siódmej kondygnacji prezentowana jest współczesna artystyczna i produkcyjna fajka przemyska.
Nowa ekspozycja udostępnia dokumenty i realia najwcześniej działających wytwórni, a także dorobek legendarnego Ludwika Walata. Można też zoabczyć fajkę wojskową.
Przedostatnia kondygnacja, z atrakcją w postaci tarasu, służy jako sala rocznych wystaw czasowych.
Ekspozycja ludwisarstwa znajduje się na czterech kolejnych kondygnacjach Wieży, począwszy od drugiego piętra.
Na pierwszej przedstawiono niezmieniony od średniowiecza proces powstawania dzwonu, a na trzech kolejnych– dzwony i inne wyroby ludwisarskie.
Większe dzwony zawieszone są w szybie wieży na specjalnym, stalowym rusztowaniu.
Na kolejnym piętrze prezentowane są dzwony okrętowe wypożyczone z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela i dzwonnica (XV/VIw.)- jest to główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, znajdująca się w Przemyślu przy placu Katedralnym.
Znajdują się tutaj kaplice: Najświętszego Sakramentu (Drohojowskich) i Fredrów, ołtarz główny ze stallami, ołtarz z Matką Boża Jackową, krypty i chór z oragnami oraz z boku archikatedry dzwonnica (71m).

Archikatedra greckokatolicka (Sobór) św. Jana Chrzciciela (XVIIw.)- jest to cerkiew archikatedralna obrządku greckokatolickiego w Przemyślu, obrządku bizantyjsko- ukraińskiego, uznający władzę i autorytet papieża.
Cerkiew ta zrzesza głównie ludność pochodzenia ukraińskiego.
Znajduje się tutaj zabytkowy ikonostas z XVIIw. należący do zachodnioukraińskiego malarstwa cerkiewnego.

Kościół pw. św. Teresy z Avila i klasztor Karmelitów bosych (XVIIw.)- jest położony przy ulicy Karmelickiej, na wzgórzu, jako jedna z najwyżej położonych przemyskich świątyń obok bazyliki archikatedralnej z dzwonnicą.
Wewnątrz świątyni znajduje się barokowa ambona w kształcie Łodzi Piotrowej z figurami apostołów Piotra i Pawła (II połowa XVIII w.), portale z czarnego marmuru (XVII w.), rokokowe ołtarze boczne oraz stiukowa dekoracja na sklepieniach.

Zamek Kazimierzowski (XIVw.)- jest to renesansowy zamek w Przemyślu, na Wzgórzu Zamkowym, położonym na wysokości 270 m n.p.m. wraz z parkiem zamkowym.
Pierwszy zamek został wzniesiony na wzgórzu po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu drewniano- ziemnego grodu, w którym już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną romańską rotundę i palatium (pałac).
Zamek został zbudowany na planie czworoboku z dwiema okrągłymi basztami na narożach, a w narożniku południowym czworoboczną wieżą.
W zamku ma siedzibę Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne "Fredreum" i najstarszy polski teatr amatorski pwostały w 1869r.

Fontanna z niedźwiadkami- jest symbolem Przemyśla, która została ufundowana w latach 60-tych ubiegłego wieku przez przemyskie rzemiosło.

Ławeczka (pomnik) Józefa Szwejka z psem- jest to pomnik na Rynku w Przemyślu upamiętniający postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. "Przygody dobrego wojaka Szwejka".
Ławeczka przedstawia wojaka siedzącego na skrzyni z amunicją, trzymającego kufel piwa i fajkę.
Napis głosi: "Figurę ustawiono staraniem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka AD 2008".

Autor zdjęć: Marcin Pyć

Zdjęcie małe Stacja kolejowa w Stalowej Woli
Zdjęcie małe Stalowa Wola (Centrum) o 4:20
Zdjęcie małe Pendolino na dwrocu w Rzeszowie
Zdjęcie małe Pendolino na dwrocu w Rzeszowie
Zdjęcie małe W pociągu Intercity
Zdjęcie małe Pogórze Przemyskie
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Dworzec PKP w Przemyślu
Zdjęcie małe Prałkowce
Zdjęcie małe Dzwonnica przy sanktuarium w Prałkowcach
Zdjęcie małe Sanktuarium Matki Bożej Zbarskiej
Zdjęcie małe Prałkowce

Zdjęć:574 [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ] [ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ]

[ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ] [ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ]